Samolepicí etikety

Samolepicí etikety

První článek nemůže být o ničem jiném než samolepicích etiketách. Nejedná se o zatím o novinky v oboru ale spíše o základní seznámení s nimi.

 

Pro laserové a inkoustové štítky se používají tři běžná lepidla:1) Trvalé (permanentní) : - Většina standardních samolepicích etiket se dodává s trvalým lepidlem, které je vyrobeno z akrylové emise. Tento materiál je navržen tak, aby zastavil odkrytí okraje listu. Toto lepidlo je obecně vhodné pro hladké povrchy a poskytuje vynikající přilnavost k nejrůznějším substrátům. Čím pórovitější je podkladový materiál tím lépe štítek lepí.


2) Odnímatelné: - Měkké akrylové emulzní lepidlo, které lze odstranit bez zbytku lepidla. Štítek může být aplikován na téměř všechny hladké povrchy. Pro jistotu je ale vždy dobré předtestovat lepidlo pro každý podklad.
 

3) Agresivní: - Pokud není povrch rovnoměrný, nebo jsou zde nízké teploty a jiné drsné podmínky, může být zapotřebí agresivní lepidlo. Většina filmů vyrobených z polyesteru nebo vinylů je potažena silnějšími lepidly. Tyto typy lepidel jsou vhodné jak pro hladké, tak pro drsné povrchy. Vynikající pro skladová řešení, logistiku a mezinárodní distribuci.

Sklo: Všechny typy lepidla lepí na sklo velmi dobře. Sklo je zvláště vhodné pro snímatelná lepidla. Nezapomeňte ale, že pokud budou označené předměty vystaveny nízkým teplotám, je nutné použít speciální lepdilo pro nízké teploty nebo alespoň lepidlo se silnou lepivostí.

Kartonový Papír / lepenka: Snímatelné etikety nejsou vhodné pro použití na kartonovém papíru. Celkově je pro potažený či kartonový papír vhodné použít silnější lepidlo.

Drsný povrch: Na tato strukturované povrchy používejte pouze silné lepidlo, nebo polyesterové a vinylové fólie se silným lepidlem. U snímatelného lepidla, je nutné provést testování.

Plastové desky / fólie: Na plastové folie vystavené častému ohybu je třeba použít silné lepidlo. Všechny ostatní plastové povrchy je možné polepit štítky se standardním lepidlem.

Dřevo: U dřeva je důležité jak moc je povrch hladký. Dřevo je ale i přesto pórovitý povrch a tak budou vždy fungovat silná lepidla. Snímatelné etikety budou aplikovatelné pouze na hladké dřeva.

Čtvrtka: Typ lepidla, který bude použit, bude záviset na tom, jak hladký je povrch. Ve většině případů bude ale stačit standardní akrylové lepidlo.

Kamenivo / Mramor / Cement: Na tyto produkty budou držet pouze štítky s extra silným lepidlem. Vždy je nutné provést testování použitelnosti lepidla. U velmi hladkého leštěného mramoru bude fungovat i standardní a odnímatelné lepidlo.

Krabice z vlnité lepenky: Jedná se o jedno z nejobtížnějších lepení. Lepenka mění velmi často podmínky na základě skladování. Proto je vždy lepší použít velmi silné lepidlo. Standardní lepidlo nebude určitě fungovat na strukturovaném povrchu.

Papír / lepenka / celofán: Na standardní papír lepenku i celofán přilne většina standardních lepidel. Silněší lepidlo či lepidlo do mrazu se používá pro jiné podmínky skladování.

Malované povrchy: Všechna lepidla budou fungovat dobře. Povrch musí být zbavený jakýchkoli zbytků nebo nečistot. Čím hladší je povrch, tím lepší je přilnavost.

Hladké povrchy: Všechna lepidla budou fungovat dobře na hladkých čistých površích. Teplota, ve které bude uložena označená položka, však může být faktorem pro volbu jiného lepidlo.

Kovové nebo ocelové: Všechny lepidla se přilepí na kov nebo oceli, protože tyto materiály jsou hladké. Pro drsnější prostředí a delší trvanlivost je nejlepší použít plastový materiál se silným lepidlem. Odnímatelná lepidla také fungují dobře.

Textil / kůže / plátno: Lepící štítky poskytují pro tyto materiály dočasné řešení ale mohou zanechat zbytky. Nejlépe je nejprve vyzkoušet. Pro textilní materiály nabizíme speciální štítky s hliníkovou folií.

Guma / syntetická kůže: Vždy je nutné provést testování. U pneumatik jsou vyžadována speciální lepidla. Trvalé a odnímatelné lepidla budou pracovat na hladkých povrchových úpravách. Pro pneumatiky nabizíme speciální štítky s hliníkovou folií.

Plastové obaly / fólie: Obvykle se používají pro balení palet nebo pro balení do smršťovacích fólií. U paletového obalu doporučujeme použít silnější lepidlo, protože paleta bude pravděpodobně v různých teplotách a může se vyskytnout opotřebení. Pro venkovní použití, jako jsou hnojiva, je vhodné použít plastové etikety.

 

Zapojení a zaškolení v ceně, kdekoli v ČR
Nonstop telefonická
podpora 24/7
Nadstandardně rychlé řešení příp. problémů
Rychlé dodávky spotřebního materiálu
Široká nabídka spotřebního materiálu
Skvělé ceny a vysoká
kvalita výrobků

O Kipex

Společnost KIPEX s.r.o. je specialistou na samolepicí produkty.

Díky dlouholetému prodeji samolepicích produktů nasbírala naše společnost cenné zkušenosti jak v oblasti jejich potisku tak i jejich aplikace v různých prostředích a podmínkách. Na základě těchto zkušeností můžeme také rozšířit naši nabídku o další druhy značení a o řešení řízení skladu i výroby.

Naše provozovna se sklady je umístěna v Pelhřimově. Díky tomuto strategickému místu uprostřed republiky máme na dosah všechny klienty a můžeme k vám bez problémů dojet a vyřešit jakýkoliv problém.

Více informací